Pěstitelské pálení

Provozní doba pěstitelské pálenice

Pondělí: 9.00 - 11.00 hod a 13.00 - 18.00 hod
Úterý: 13.00 - 16.00 hod
Středa: 13.00 - 16.00 hod
Čtvrtek: 13.00 - 16.00 hod
Pátek, sobota, neděle, svátky: zavřeno

Předtím, než k nám ovoce nebo kvas povezete, informujte se, prosím, telefonicky (607 663 874 nebo 777 715 729) nebo e-mailem: obchod@lihovarponesice.cz o možnostech aktuálního příjmu.
Pokud to podmínky jen trochu dovolí, je naše pěstitelská pálenice v provozu v podstatě celý rok.

Cena pěstitelského pálení

Cena pěstitelského pálení pro kampaň 2023/2024 je 210,- Kč / 1 litr 50% pálenky. Tato cena je konečná, zahrnuje veškeré poplatky a daně (DPH, spotřební daň).

Příjímáme ovoce i kvas

V Poněšicích přijímáme do pěstitelské pálenice jak ovoce, tak hotový kvas. Jak připravit kvalitní kvas se dozvíte níže, v kapitole, která je tomuto tématu věnována.
Pokud k nám povezete ovoce, nepodceňujte jeho kvalitu. Základem dobré pálenky je zralé a zdravé ovoce. Zralé ovoce má vysoký obsah zkvasitelných cukrů. Naopak ovoce nezralé obsahuje cukru málo, zvyšuje obsah kyselin a špatně kvasí. Dá se říct, že v kvasu jen zbytečně zabírá místo a nic dobrého nepřináší. Dužina peckovin musí jít snadno odloupnout od pecky, švestky by měly být v tom nejlepším případě scvrklé u šťopky. Jadérka malvic mají být tmavá. Když ovoce ochutnáte, v puse se Vám musí rozlít sladká šťáva.
Nepřijímáme ovoce nezralé, shnilé a špinavé, např. od hlíny. V ovoci nesmí být příměsi lístků, větviček ani trávy. U drobného ovoce jako jsou třešně, višně, hrozno pak odstraňte šťopky.

Důležité upozornění

Maximální povolené množství pálenky vyrobené v režimu pěstitelského pálení v rámci jedné sezóny je 60 litrů 50% pálenky (tzn 30 litrů 100% alkoholu) na společnou domácnost (manžel a manželka se sčítají :o)

Sezóna trvá od 1.července konkrétního roku do 30. června roku následujícího. Pěstitelská sezóna není neodpovídá roku kalendářnímu.

POZOR! Všechny pěstitelské pálenice v České republice zasílají informace o množství pálenky vydestilované konkrétnímu pěstiteli Celnímu úřadu. Informace jsou vázané na rodné číslo pěstitele. V případě překroční daného limitu je pěstitel ze strany Celního úřadu pokutován a je povinen doplatit výši spotřební daně.

Informace, které od Vás budeme při příjmu ovoce nebo kvasu vyžadovat

Při příjmu ovoce Vás požádáme o sdělení: Vašeho jména, příjmení, rodného čísla, adresy trvalého pobytu, telefonního kontaktu a adresy pozemku, ze kterého ovoce pochází. Všechny informace dále podstupujeme Celnímu úřadu a jsou ze zákona povinné.

Přibližná výtěžnost ovoce

  • 11 - 13 kg švestek = 1 litr slivovice
  • 15 – 17 kg jablek = 1 litr jablkovice
  • 15 – 17 kg hrušek = 1 litr hruškovice
  • 13 – 15 kg třešní = 1 litr třešňovice
  • 16 – 17 kg višní = 1 litr višňovice

Výdej pěstitelské pálenky

Zakázky vyřizujeme průběžně. Výdej se provádí na základě výzvy ze strany pálenice - zasíláme sms zprávu příp. e-mail, kde Vám sdělíme množství destilátu a cenu. Můžete se informovat také sami na telefonu: 607 663 874 nebo 777 715 729 nebo na e-mailové adrese: obchod@lihovarponesice.cz. Než si pojedete pro pálenku, nezapomeňte na vhodné obaly pro její převoz (nejlépe skleněné nebo plastové láhve a demižony).

Nebo u nás můžete využít možnosti lahvování pálenky do půllitrových nebo litrových lahví. Cena lahve vč. etikety je 30,- Kč.

Návod - Jak připravit kvalitní kvas

Pro ty z Vás, kteří si budete chtít založit doma vlastní kvas, přinášíme několik užitečných rad z praxe. Pokud se rozhodnete jít do toho, pak jsou následující řádky určené právě Vám.

Výběr nádoby pro založení ovocného kvasu
Nejvhodnější pro založení ovocného kvasu jsou plastové nádoby o objemu 50 – 120 litrů. S objemnějšími nádobami se Vám bude špatně manipulovat. Nikdy nepoužívejte nádoby kovové. Před uložením ovoce sudy řádně vypláchněte, nejlépe horkou vodou. Zamezíte tak množení nežádoucích bakterií a růstu plísně. Nádoba musí být vždy opatřena těsnícím uzávěrem (např. víko se sponou nebo šroubovací víko). Tím zamezíte přístupu vzduchu a octomilek. Těsnící víko Vám v žádném případě nenahradí přikrytí igelitem nebo podobné alternativní řešení. Víko opatřete kvasnou zátkou: do víka vyvrtejte malou dírku, do které zasunete a utěsníte tenkou plastovou hadičku, jejíž druhý konec vsunete do půllitrové plastové láhve naplněné vodou – konec hadičky musí být do vody ponořen. Tím zajistíte bezproblémový únik CO2 z kvasné nádoby a bublající voda v láhvi pro Vás navíc bude skvělým ukazatelem, že kvašení probíhá v pořádku.

Výběr ovoce
Základem dobré pálenky je kvalitní ovoce. Proto nepodceňujte, co do sudu nakládáte. Zralé ovoce má vysoký obsah zkvasitelných cukrů, lehce se rozpadá a tudíž dobře kvasí. Naopak ovoce nezralé obsahuje cukru málo, zvyšuje obsah kyselin a špatně kvasí. Dá se říct, že v kvasu jen zbytečně zabírá místo a nic dobrého nepřináší. Pro založení kvasu proto používejte výhradně zdravé ovoce vysoké zralosti. Ve výsledném produktu se Váš výběr odrazí přímou úměrou. Do sudu rozhodně nevkládejte ovoce nezralé, shnilé a špinavé, např. od hlíny. Do kvasu také určitě nepatří lístky, větvičky, tráva. U drobného ovoce jako jsou třešně, višně, hrozno ani šťopky. Všechny výše vyjmenované nevhodné příměsi Vám kvas a následně pálenku můžou zcela znehodnotit.
Pamatujte – čím více cukru v ovoci, tím více pálenky v demižonku. Dužina peckovin musí jít snadno odloupnout od pecky, švestky by měly být v tom nejlepším případě scvrklé u šťopky. Jadérka malvic mají být tmavá. Když ovoce ochutnáte, v puse se Vám musí rozlít sladká šťáva.

Zpracování ovoce
Vysokou kvalitu kvasu a hezkou výtěžnost si zajistíte, pokud množícím se kvasinkám umožníte co nejrychlejší cestu k dužině a cukru v ovoci. Proto nikdy nenakládejte ovoce celé nebo nakrájené na velké kusy. Z kvasu by nic moc nebylo.
Jablka a hrušky je třeba před naložením rozdrtit, nastrouhat nebo rozemlít. Pokud je ovoce příliš suché, nebojte se dolít pár litrů vody. Nakládaná hmota by měla mít kašovitou konzistenci.
Švestky stačí pomačkat. Doporučujeme je vypeckovat. Pokud nebudete mít trpělivost vypeckovat všechny, odstraňte pecky alespoň z části nakládaného ovoce. Pokud pecky v kvasu přeci jenom necháte, dbejte při mačkání švestek na to, ať je nerozdrtíte.
U dalších peckovin jako jsou meruňky a broskve odpeckování rozhodně doporučujeme. Následně je pomačkejte.
U třešní, višní a hrozna odstraňte šťopky a ovoce pomačkejte.
Sud nikdy neplňte na 100% jeho kapacity. Zaplňte jej zhruba do 4/5 jeho výšky. Při kvašení hladina kvasu stoupne a hmota by mohla přetéci a hlavně by hrozilo ucpání kvasné zátky. Pokud je ovoce příliš suché, jako třeba u letních jablek nebo u jablek ze sklepa po zimě, přilejte do kvasu pár litrů vody. 
Rychlý náběh kvašení zajistíte přidáním zákvasu ušlechtilých kvasinek. Není to nezbytně nutné, jejich výhodou je mj. to, že jsou vůči alkoholu odolnější než kvasinky divoké a hynou až při vyšší koncentraci lihu v kvasu. Tím v důsledku získáte více alkoholu. Ušlechtilé kvasinky můžete koupit v našem lihovaru. Prodáváme je po 20 g, což je dávka na 100 litrů kvasu.
Sud nyní s čistým svědomím můžete uzavřít. Udělali jste vše pro to, aby se dílo podařilo a Vaše práce nepřišla nazmar.

Proces kvašení
Nádobu s kvasem nenechávejte nikdy na slunci. Kvas by velmi rychle začal pracovat a vzkypěl by přes víko. Ani místa jako garáže, chlévy, stáje nejsou pro skladování kvasných nádob vhodná. Hrozí zde průnik nevhodných výparů do kvasu.
Kvas nejlépe rozkvasíte, pokud ho bezprostředně po naložení ovoce a uzavření nádoby necháte při teplotě 20 - 23°C. Jakmile se kvašení tzv. rozjede, začne unikat oxid uhličitý (pokud jste si vyrobili kvasnou zátku, můžete tento proces krásně pozorovat jako probublávání CO2 ve vodě). V tomto okamžiku přesuňte sud s kvasem do chladnějšího prostředí. Nejoptimálnější teplota pro uskladnění kvasu je 15°C - 20°C. Klesne-li teplota pod 10 °C kvašení se zastavuje.
Po několika dnech od uzavření sudu se na povrchu vytvoří tzv. deka (hustá vrstva dužiny). Tu nijak nenarušujte, neodstraňujte. Deka zabraňuje úniku alkoholu, zabraňuje přístupu vzduchu a je také přirozenou ochranou kvasu proti infekci a cizím nežádoucím mikroorganismům.
Během kvašení sud neotvírejte a kvasem nemíchejte. Kvas si žije svým životem a nechce být nikým a ničím rušen. Kvasinky si také hledí své práce, tak je nechte v klidu odvést svou. V nezbytných případech, jako je např. ucpání kvasné zátky nebo vzkypění ovoce přes víko sudu, jej po nezbytnou dobu samozřejmě otevřít můžete. Vyčistěte kvasnou zátku, odeberte přebytečné množství vzkypělého ovoce a sud opět důsledně uzavřete. Zbytečné otevírání sudu kvasu jen škodí, narušuje jeho nastavenou harmonii. Sud otevřete až těsně před jeho odvozem do Poněšic.
Ve chvíli kdy přestane unikat CO2, je kvašení u konce. V tento moment se také začne propadat deka. Vyzrálý kvas má zdravou vůni a šťáva není sladká. Z kvasu nesmíte v žádném případě cítit „pach ředidla“. To je bohužel neklamná známka kvasu na vylití, ne na vypálení.
Letní ovoce (třešně, višně) bývají vykvašeny velmi rychle, během 10 – 30 dnů. Kvas snadno zoctovatí, proto ho často kontrolujte.
Meruňky a hrušky vykvasí zhruba za 6 až 8 týdnů.
S odvozem třešňového, višňového, meruňkového, broskvového a hruškového kvasu do palírny dlouho neotálejte. Při delším odkládání by se lihové kvašení mohlo zvrhnout v tzn. octové a to žádný pěstitel ani palič nechce.
Švestkový a jablečný kvas je pro pálení připraven zhruba za 2,5 až 3 měsíce. Pokud nám ale tyto kvasy přivezete ještě o dva-tři měsíce později, nic vážného se nestane. Pro takovéto delší skladování, umístěte nádobu s kvasem do chladnějšího prostředí, ideálně pod 10 °C.


Proces destilace
A to už je parketa, která je čistě na nás. O váš kvas budeme pečovat jako o vlastní. Vydestilujeme ho v celoměděném destilačním zařízení. Měď má na pálenku ozdravný účinek, zjemňuje ji a harmonizuje její výslednou chuť. Navíc pohlcuje případné chuťové nedostatky. Celý proces destilace je automatizován, aby byla celá destilace harmonická a nedocházelo během ní k překotným jevům. Vše je řízeno na základě měřeného průtoku. Destilace trvá 3 až 3,5 hod. Pálenka má nejčastěji bezprostředně po destilaci lihovitost kolem 60 – 70%. Standardně ji ředíme na 50%. Je možné se ale individuálně domluvit i na jiné lihovitosti, v rozmezí 45 – 65%.

Odvětrání pálenky
Bezprostředně po destilaci je potřeba nechat pálenku tzv. odvětrat. To znamená dopřát pálence dostatečný přísun vzduchu. Pálenka potřebuje čas pro harmonizaci chutí a vůně. Pokud to vydržíte, dejte jí 3 měsíce. Pro nejnezbytnější odvětrání bude ale stačit i doba 1 měsíce. Pálenku skladujte nejlépe ve skleněném opleteném demižonu. Množství pálenky v demižonu upravte tak, aby byla zajištěna co největší plocha pálenky, která má přístup ke vzduchu. Hrdlo demižonu přikryjte plátýnkem / bavlněným kapesníkem, který upevníte gumičkou nebo provázkem. Dobře pálence udělá, pokud s ní z času na čas, nejlépe však každý den, zamícháte, tzv. ji provzdušníte. Demižon umístěte do chladnějšího a tmavšího prostředí.

Správné servírování pálenky
Pálenku si nejlépe vychutnáte při teplotě 14 – 18 °C. Při těchto podmínkách nejlépe vyzní aroma a chuť ovocné pálenky. V žádném případě ji nevymražujte. S nízkými teplotami totiž potlačíte všechny chutě a vůně. Z chutné ovocné pálenky se tak stane alkohol neutrální chuti! Doporučení lihovarníka Jaroslava Ledajakse – pálenku konzumujte vždy v přiměřeném a zdraví prospěšném množství.

Na závěr si popřejme, ať se nám naše společné dílo povede. Pro lihovarníka není lepší odměna než spokojený pěstitel. A nezapomeňte - nejjistějším uskladněním ovoce je jeho destilace. V tekutém stavu Vám ovoce nejen vydrží řadu let krásně voňavé a lahodné chuti, ale i dokonale uzraje!

Na zdraví a ať nám to dobře pálí!
Zpět do obchodu